mail() has been disabled

Plazmoterapija – būdas pagerinti sergančių žvyneline padėtį

Psoriazė arba žvynelinė – liga, kuria, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, serga iki 3 % gyventojų ar daugiau kaip 125 milijonai žmonių. Kadangi šiuo metu taikomi įprastiniai gydymo metodai (hormoniniai tepalai, cheminiai preparatai ir pan.) netenkina bene pusės pacientų, nuolat ieškoma naujų būdų, galinčių padėti sumažinti ar pašalinti šios ligos simptomus – vienas iš jų plazmoterapija.

Pristatome 2016 metais Medicininių mokslų instituto ir Tyrimų centro (Indija) atliktą tyrimą, kurio metu skirtingais būdais buvo gydomas dvidešimt vienas pacientas[1], sergantis žvyneline. Jo metu buvo įrodytas jungtinio gydymo plazmoterapija ir metotreksatu[2] (toliau tekste MTX) pranašumas prieš gydymą tik MTX.

TYRIMO EIGA

  • Šešiolikai pacientų buvo paskirtas jungtinis gydymas – trombocitais praturtintos plazmos terapija kartu su MTX. Visiems jiems pirmiausia buvo atlikta plazmoterapija, o po to sekė 4 savaičių gydymas taikant MTX. 
  • Penkiems pacientams buvo paskirtas gydymas tik MTX. Jis truko taip pat 4 savaites.
  • Visiems dvidešimt vienam pacientui injekcijos buvo atliekamos tiksliai į problemines zonas.
  • Pacientai fotografuojami bei žvynelinės pažeisto ploto ir sunkumo indekso pakitimai (angl. PASI[3]) buvo fiksuojami 0, 4, 8, 12 ir 16 savaitėmis. Visi surinkti duomenys įvertinti trijų nepriklausomai tyrėjų.

TYRIMO IŠVADOS

Diagrama, vaizduojanti procentais išreikštą pacientų būklės pagerėjimą taikant įprastinį gydymą MTX ir jungtinį gydymą plazmoterapija bei MTX.

Diagrama, vaizduojanti procentais išreikštą pacientų būklės pagerėjimą taikant įprastinį gydymą MTX ir jungtinį gydymą plazmoterapija bei MTX.

Gydymas plazmoterapija ir MTX pasirodė esąs žymiai efektyvesnis sprendžiant žvynelinės problemą nei gydymas tik MTX, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties, PASI balo, ligos trukmės ir anksčiau taikyto gydymo. Pagerėjimas buvo matomas kiekvieno apsilankymo metu (4, 8, 12 ir 16 savaitėmis). Paskutinę savaitę visi jungtinio gydymo grupės pacientai pasiekė PASI50, 10 iš 16 (62.5 %) pasiekė PASI75, ir 2 iš 16 (12.5 %) pasiekė PASI90. Niekas iš pacientų kitoje grupėje nesiekė net PASI50.

Taip pat nepastebėta jokių jungtinio gydymo šalutinių efektų.

[1] Pacientai buvo skirtingo amžiaus, bet visi vyresni nei 18 metų, žvyneline pastoviai sirgo daugiau nei 6 mėnesius ir anksčiau buvo išbandę įvairias sistemines terapijas bei nebiologines priemones, skirtas gydymui.

[2] Metotreksatas priklauso citotoksiniams vaistams, kurių maža doze galima gydyti žvynelinę.

[3] Žvynelinės pažeisto ploto ir sunkumo indeksas (angl. Psoriasis Area and Severity Index), skaičiuojamas vertinant pagal paraudimą, įsiskverbimą, pleiskanojimą ir pažeistos odos plotą. Plačiau http://tavosveikata.info/2015/05/pasi/.

Užsisakykite naujienlaiškį

Susisiekite dabar