Psoriazė arba žvynelinė – liga, kuria, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, serga iki 3 % gyventojų ar daugiau kaip 125 milijonai žmonių. Kadangi šiuo metu taikomi įprastiniai gydymo metodai (hormoniniai tepalai, cheminiai preparatai ir pan.) netenkina bene pusės pacientų, nuolat ieškoma naujų būdų, galinčių padėti sumažinti ar pašalinti šios ligos simptomus – vienas iš jų plazmoterapija.
Pristatome 2016 metais Medicininių mokslų instituto ir Tyrimų centro (Indija) atliktą tyrimą, kurio metu skirtingais būdais buvo gydomas dvidešimt vienas pacientas[1], sergantis žvyneline. Jo metu buvo įrodytas jungtinio gydymo plazmoterapija ir metotreksatu[2] (toliau tekste MTX) pranašumas prieš gydymą tik MTX.
TYRIMO EIGA
TYRIMO IŠVADOS
Gydymas plazmoterapija ir MTX pasirodė esąs žymiai efektyvesnis sprendžiant žvynelinės problemą nei gydymas tik MTX, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties, PASI balo, ligos trukmės ir anksčiau taikyto gydymo. Pagerėjimas buvo matomas kiekvieno apsilankymo metu (4, 8, 12 ir 16 savaitėmis). Paskutinę savaitę visi jungtinio gydymo grupės pacientai pasiekė PASI50, 10 iš 16 (62.5 %) pasiekė PASI75, ir 2 iš 16 (12.5 %) pasiekė PASI90. Niekas iš pacientų kitoje grupėje nesiekė net PASI50.
Taip pat nepastebėta jokių jungtinio gydymo šalutinių efektų.
[1] Pacientai buvo skirtingo amžiaus, bet visi vyresni nei 18 metų, žvyneline pastoviai sirgo daugiau nei 6 mėnesius ir anksčiau buvo išbandę įvairias sistemines terapijas bei nebiologines priemones, skirtas gydymui.
[2] Metotreksatas priklauso citotoksiniams vaistams, kurių maža doze galima gydyti žvynelinę.
[3] Žvynelinės pažeisto ploto ir sunkumo indeksas (angl. Psoriasis Area and Severity Index), skaičiuojamas vertinant pagal paraudimą, įsiskverbimą, pleiskanojimą ir pažeistos odos plotą. Plačiau http://tavosveikata.info/2015/05/pasi/.