mail() has been disabled

Nematoma saulės pusė – UV spindulių keliami pavojai

Saulės spinduliai skatina vitamino D, kuris yra reikalingas kaulų tvirtumui, energijai ir normaliai emocinei savijautai palaikyti, gamybą, tačiau gyvenant toliau nuo pusiaujo juos galima vadinti reta prabanga net vasaros metu. Tokia situacija lemia, jog pagaliau sulaukus saulėtų dienų, gulėjimas pliaže tampa vienu geidžiamiausių ir populiariausių laisvalaikio praleidimo būdų – nė nesigilinant į faktą, jog staigi ir gausi tų pačių spindulių dozė gali tapti tam tikrų odos ligų priežastimi.

KAIP SAULĖ TAMPA IR DRAUGU, IR PRIEŠU?

Primityviausiai, bet bene taikliausiai žmogaus įsivaizdavimą, kas yra Saulė, iliustruoja vaikiški piešiniai su lapo kampe apibrėžtu gelsvu rutuliu ir iš jo į visas puses einančiomis punktyrinėmis linijomis.  Iš tiesų Saulė yra kur kas sudėtingesnė – didelės dalies jos spinduliuotės mes nė nematome ar bent kurį laiką nejaučiame jos poveikio organizmui.

Saulės spinduliai skirstomi į tris tipus:

  • matomieji – aktyvina psichinę veiklą, greitina medžiagų apykaitą, keičia hormoninį aktyvumą;
  • infraraudonieji – sukelia šiluminį pojūtį;
  • ultravioletiniai (toliau tekste UV) – skatina pigmento melanino gamybą, skverbiasi giliai iki tikrosios odos, pasiekia ląstelių branduolius, todėl gali sukelti tam tikrus odos pažeidimus ir netgi paskatinti vėžinių darinių atsiradimą.

Kadangi įprastai mes gauname visų jų samplaiką, nedidelis saulės spinduliuotės kiekis yra naudingas ir netgi būtinas, tačiau staigi, gausi ir nekontroliuojama UV spindulių dozė gali sukelti rimtus pažeidimus.

KAS VYKSTA UV SPINDULIAMS VEIKIANT ODĄ?

Pagal reakciją į UV spindulius įprasta skirti keturis odos tipus.

  • I odos tipas – būdinga šviesi oda, strazdanos, mėlynos akys, rusvi plaukai. Oda ne įdega, o nudega.
  • II odos tipas – būdinga blyški oda, žalsva, pilkšva ar melsva akių spalva. Oda visada nudega, o kartais įdega.
  • III odos tipas – būdinga rudi plaukai bei tokios pat spalvos ar pilkos akys. Oda visada įdega, o kartais nudega.
  • IV odos tipas – būdinga rusva ar alyvmedžio spalvos oda, juodi plaukai ir tamsios akys. Oda ne nudega, o įdega.

Įdegis yra organizmo reakcija, skirta apsisaugoti. Vienos iš daugelio odos ląstelių – melanocitai – gamina melaniną – pigmentą, dėl kurio oda paruduoja ir tampa atsparesnė galimiems tolimesniems nudegimams.

KOKIA YRA DAŽNIAUSIA UV SPINDULIŲ ŽALA ORGANIZMUI?

Nudegimai. Tyrimai rodo, kad žmogaus odos temperatūra vos per 15-20 minučių tiesioginėje vasaros saulėje nuo 36,6 °C laipsnių pakyla iki 40-43 °C laipsnių[1]. Dažnai nudegimo žmogus iškart net nepastebi – odos paraudimas atsiranda praėjus 2-4 valandoms ir dar sustiprėja po 8-24 valandų. Skaičiuojama, kad penki ir daugiau nudegimų per gyvenimą padvigubina melanomos riziką[2] –  tai reiškia, jog, nors mums atrodo, kad nudegimas tėra trumpalaikis nepatogumas, iš tiesų oda UV radiaciją kaupia.

Imuniteto nusilpimas. Galbūt esate pastebėję, kad po saulės vonių kartais iškyla lūpų pūslelinė? Tai vienas iš pavyzdžių, kai dėl saulės poveikio atsiranda galimybė suaktyvėti organizme tūnojusiems virusams, nes pakinta apsauginį vaidmenį atliekančių ląstelių struktūra bei gebėjimas tinkamai funkcionuoti. [3]

Odos senėjimas. Odos atmintis – spindulių poveikio kaupimas –  ilgainiui mažina elastingumą, drėgnumą, skatina ankstyvą raukšlių atsiradimą. Taip pat oda gali pakeisti savo normalią struktūrą – ji suplonėja ar sustorėja,  atsiranda pigmentacijos pokyčių.

KAIP APSISAUGOTI?

Vengimas būti lauke nuo 11 iki 16 valandos, kremai su aukštu SPF, drabužiai ir skybėlės – visa tai įprastos apsaugos nuo žalingo saulės poveikio priemonės, deja, ne visada spėjama jas laiku pasitelkti ir ne visada tai padaryti apskritai yra galimybė. 

Naujausių Biotechnologijų instituto mokslinių tyrimų metu buvo atrasta natūrali apsaugos priemonė – plazmoterapijos pagalba sukuriamas vidinis apsaugos nuo saulės faktorius.  

Palyginus plazma paveiktų ir nepaveiktų fibroblastų atsparumą, po to, kai jie buvo parą laikomi po UV spinduliais, rezultatai parodė, jog paveiktų plazma fibroblastų dėl UV spindulių žuvo net 50% mažiau nei nepaveiktų. Tai reiškia, jog natūrali regeneracinė plazmos technologija ENDORET® (PRGF®) padeda sukurti vidinę apsaugą, kuri prilygsta išorinei apsaugai, įgyjamai pasitepus SPF 50 kremu.

Kur kreiptis?

Pasirinkite miestą

Užsisakykite naujienlaiškį