„Dietą galima sudaryti pagal vėjo kryptį, dolerio kursą, pagal kraujo grupę, – knygoje „Toksikologo užrašai“ ironizuoja Vilniaus universitetinės ligoninės toksikologijos centro vadovas Robertas Badaras. – Aš ne prieš, bet nežaiskime su mirtimi.“
Ši citata puikiai iliustruoja, koks absurdo lygmuo, svarstant svorio klausimą, kartais pasiekiamas ir kokią riziką pasidavimas tam absurdui kelia. Įvairūs mitai apie lieknėjimą ir dietas buvo gajūs visais amžiais – XIX a. moterys tikėjo, jog korsetų nešiojimas skatina prakaitavimą ir taip degina riebalus, XX a. pradžioje amerikietis – dėl savo idėjos pagarsėjęs visame pasaulyje – Horace Fletcheris sumąstė, kad geriausias būdas mesti svorį – sukramčius maistą išspjauti, o šiuo metu internete sparčiai populiarėja vaizdo įrašai, kuriuose jaunos merginos teigia valgančios tik vatos rutuliukus, išmirkytus sultyse, limonade ar trintuose kokteiliuose.
Kas tai lemia?
Kaip teigia psichologai, kartu su gyvenimo būdu nuolat kinta ir grožio samprata – ypač kalbant apie moteris. Pastarajame amžiuje, palaipsniui blėstant namų židinio puoselėtojos ar vaikų globėjos įvaizdžiui, moterys vertinamos kaip nepriklausomos asmenybės, gebančios savarankiškai veikti visuomenėje, o šį virsmą lydi nuomonė, jog naujas statusas reikalauja ir naujos išvaizdos. Kokios? Mados industrija, žiniasklaida, reklama ir pan. tiek tiesiogiai, tiek tarp eilučių teigia, jog juosmens apimtis tiesiogiai susijusi su sėkme – dažniausia komerciniais tikslais bandoma įpiršti, jog tik liekna moteris gali būti įvairiais atžvilgiais laiminga moteris. Visa tai baigiasi tuo, jog noras pasiekti savo idealų svorį skatina imtis radikalių – dažnai ne tik neefektyvių, bet ir sveikatą žalojančių lieknėjimo būdų.
Biotechnologijų projektai atstovauja požiūriui, jog sveikata pirmiau – ir nesvarbu – kalbant apie svorį ar bet ką kitą. Pabrėžiame, kad noras tobulinti savo išvaizdą sveikintinas tol, kol tai nekelia grėsmės ir nėra žalinga bendrai organizmo būklei, bei skatiname: nusprendę sulieknėti – nepulkite į kraštutinumus, konsultuokitės su specialistais ir rinkitės tik laiko patikrintus, patikimus, sveikatą tausojančius metodus.